Winobranie we Francji

Praca sezonowa trwa praktycznie przez cały rok. Najwięcej miejsc zatrudnienia jest w okresie letnim, lecz po jego zakończeniu można jeszcze długo zostać za granicą w celach zarobkowych. Jesienią oferty pracy pojawiają się głównie we Francji, gdzie rozpoczyna się sezon na winobranie.

Francuskie winnice co roku poszukują pracowników do zbierania plonów. Część gospodarstw zaopatrzona jest w maszyny, jednak wielu pracodawców bardzo ceni sobie ręczne wykonanie. Oferty pracy pojawiają się na długo przed rozpoczęciem sezonu, dlatego planując wyjazd, nie należy czekać na ostatnią chwilę (zobacz ogłoszenia na szukampracy.pl). Właściciele winnic chcą mieć pewność, że będą mieli wystarczającą ilość pracowników, dlatego zawczasu szukają rąk do pracy.

Według francuskiego prawa właściciele winnic są zobowiązani do zapewnienia wyżywienia i noclegów sezonowym pracownikom. Czasem trzeba za to dodatkowo zapłacić, ale jest to duża oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba chodzić do sklepów ani przygotowywać posiłków. Służy to także poczuciu wspólnoty pomiędzy pracownikami. Zdarzają się bardzo różni pracodawcy – niektórzy kwaterują w hostelach, inni oferują miejsce na trawniku swojego domu. Z tego powodu przed wyjazdem dobrze się dowiedzieć, jaki warunków należy się spodziewać. Można poszukać opinii o winnicy w Internecie lub upewnić się, że umowa opisuje również realia zakwaterowania.

Nie wszyscy pracodawcy zapewniają sprzęt taki jak gumowe rękawice czy ubiór przeciwdeszczowy – a zdarza się, że zbierać trzeba również w deszczu. Dlatego dobrze jest zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, by mieć pewność pracy w komfortowych warunkach. Winobranie to niełatwe zajęcie. Praca trwa od samego rana przez kilka lub kilkanaście godzin na stojąco. We Francji wrzesień wciąż jest upalny, dlatego konieczne są nakrycia głowy i filtry przeciw promieniowaniu promieni słonecznych.

Zobacz  Co pracodawców zniechęca w kandydatach na stanowisko sprzedawcy?

Wynagrodzenie za zbiory winogron to co najmniej 8 euro za godzinę, jednak niektórzy pracodawcy wolą płacić za akord. Wtedy ilość zarobionych pieniędzy zależy tylko i wyłącznie od wydajności pracownika. Bardzo rzadko zdarzają się oszustwa czy wyzyskiwanie, ponieważ we Francji wszyscy są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Zatrudnienie nielegalne wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi, których żadnych pracodawca nie chce ryzykować.

Oferty pracy w winnicach można znaleźć na portalach rekrutacyjnych, np. na szukampracy.pl, albo bezpośrednio na stronach agencji pośredniczących. W przypadku zatrudnienia bez pośrednika, konieczna będzie znajomość języka francuskiego, ponieważ po angielsku niestety nikt nie będzie chciał rozmawiać. Niemniej istnieją francuskie strony, które gromadzą ogłoszenia właścicieli winnic, dzięki czemu można zdobyć pracę bez formalności i dodatkowych kosztów, do których zmusza kontakt z agencją pośredniczącą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *