Kiedy poszukujemy ofert pracy za granicą, nie zawsze mamy ochotę zwracać się z tym do agencji pośredniczącej. Przeglądanie ogłoszeń pracy „na własną rękę” jest popularne szczególnie wśród specjalistów, którym zależy na lepszych warunkach rozwoju kariery w większych, zagranicznych firmach. Gdy przeglądamy portal z ogłoszeniami o pracę (np. Szukam Pracy), możemy zauważyć, że pracodawcy często preferują rozmowy kwalifikacyjne w formie video lub nagrania. Jeśli nie spotkaliśmy się wcześniej z taką sytuacją, warto poznać kilka przydatnych wskazówek.

Dlaczego nie osobiście?

Powody wybrania którejś z tych form są dość oczywiste. Gdy szukasz pracy w Hiszpanii, trudno stawić się na rozmowę kwalifikacyjną osobiście. Jest to kwestia oszczędności czasu i pieniędzy. Niekiedy pracodawca opłaca koszty transportu kandydata, lecz rzadko tak się dzieje, jeśli w grę wchodzą duże odległości.

Kwalifikacyjna videorozmowa

Videorozmowa może być przeprowadzona na przykład przez Skypa. Nie jest to ani osobiste spotkanie, ani rozmowa telefoniczna – raczej coś pomiędzy. Jako kandydat nie będziesz mógł uścisnąć ręki rekrutera, ale zobaczysz jego mimikę, gesty, poprowadzisz rozmowę tak samo, jak mógłbyś to zrobić w rzeczywistości. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku nagrania rekrutacyjnego. Tutaj kandydat dostaje login i hasło z dostępem do zestawu pytań, na które odpowiedzi ma udzielić, a całość zostanie nagrana i przesłana do potencjalnego pracodawcy. Tu nie ma mowy o żadnej interakcji z drugim człowiekiem. Trzeba mówić do kamery ze świadomością, że po drugiej stronie nikogo nie ma. Dla rekrutera jest to korzystna sytuacja: jeśli kandydat mu się nie spodoba, nie ma obowiązku oglądać całego nagrania. Jest to ogromna oszczędność czasu i zasobów. Zanim jednak zdecydujemy się na taką rozmowę, trzeba być pewnym swoich umiejętności językowych. Czy posługujemy się angielskim (lub innym wymaganym językiem) na tyle, by prowadzić swobodną rozmowę? Czy znamy specjalistyczne pojęcia, potrzebne do pracy, o którą się staramy?

Zobacz  Gdzie za granicą można łatwo znaleźć pracę?

Jak się przygotować

Choć w przypadku obu form nie mamy bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, a rozmowa kwalifikacyjna prowadzona jest we własnym domu, nie oznacza, że powinniśmy odpuścić pewne standardy. Należy wyobrazić sobie, że zostaliśmy zaproszeni do biura firmy, którego ofertę pracy znaleźliśmy, i tam się znajdujemy. Przed włączeniem komputera trzeba się upewnić, że nikt nie będzie nam przeszkadzał. Młodsze rodzeństwo, rodzice, współlokatorzy – wszyscy powinni zostać uprzedzeni, że do pokoju na czas rozmowy nie wolno wchodzić. Dotyczy to także telefonu. Należy go bezwzględnie wyłączyć – żaden dzwonek, czy nawet wibracje, nie powinien zakłócić rozmowy. Trzeba również zadbać o tło. Nie powinien być to widok na pokój, tym bardziej zabałaganiony (o zgrozo!). Najlepiej poszukać kawałka pustej ściany, abyśmy mogli zaprezentować się na neutralnym, jednolitym tle. Bardzo ważnym elementem jest również ubiór. Należy prezentować się elegancko i oficjalnie – mimo że przebywamy w domu.

Videorozmowy i nagrania są przełomem w nowoczesnej rekrutacji. Teraz możemy spokojniej przeglądać oferty pracy za granicą, z szansą na zdobycie zatrudnienia jeszcze przed wyjazdem. Analizując ogłoszenia pracy na portalach, zwracajmy uwagę, czy wspomniano o formie rozmowy rekrutacyjnej – będziemy wiedzieć na co się przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *