Z początkiem wakacji tysiące Polaków zaczynają poszukiwania pracy za granicą i masowo wyjeżdżają w celach zarobkowych. Portale rekrutacyjne (np. szukampracy.pl) i strony agencji pośredniczących obfitują w przeróżne oferty pracy, które cieszą się niemałym zainteresowaniem. Norwegia przyciąga przede wszystkim wysokimi zarobkami, które można uzyskać podczas krótkiego czasu przebywania za granicą. Jak wygląda norweski rynek pracy tymczasowej?

Norwegia to kraj osławiony wspaniałymi krajobrazami, zimnymi temperaturami i kolosalnymi cenami. Produkty Norwegów mogą być tak drogie, ponieważ obywatele sami zarabiają ogromne sumy. Pracując w Nowergii, można zarobić nawet sześciokrotnie razy więcej niż w Polsce. Dlatego jest to idealne miejsce na pracę sezonową. Jednak zanim wyruszy się w podróż, trzeba ją dobrze zaplanować.

Oferty pracy w Norwegii dotyczą przede wszystkim zbiorów owoców i malowania domów, jednak osoby władające biegle angielskim lub norweskim, mają szansę na zatrudnienie w charakterze kelnerki, pokojówki, budowlańca, a nawet kucharza. O pracę można postarać się jeszcze przed wyjazdem, za pośrednictwem agencji pracy. Oferuje ona pewne miejsce zatrudnienia, ubezpieczenie i opiekę pracownika. Jednak za swoje usługi pobiera prowizję, dlatego wielu ludzi decyduje się na wyjazd „w ciemno”. Częstą praktyką jest drukowanie ulotek i rozwożenie ich po miastach, w nadziei, że pracodawca sam się zgłosi. Można również kupić norweską kartę do telefonu i przeglądać miejscowe ogłoszenia pracy. Weterani twierdzą, że jest to skuteczna metoda, choć nie zawsze pewna. Jeśli okaże się, że w danym regionie nie ma pracy, można przemierzyć tysiące kilometrów na próżno.

Do Polski z Norwegii można wrócić z fortuną, o ile dobrze zaplanuje się wydatki. Jedzenie kosztuje tam proporcjonalnie do zarobków, więc aby jak najwięcej zaoszczędzić, należy przywieźć ze sobą z Polski dużo długoterminowych produktów. Oszczędzając w ten sposób, można w tydzień zarobić około dwóch tysięcy złotych.

Zobacz  Szukam pracy za granicą – jak wygląda rekrutacja?

Norwegia od kilku lat jest na szczycie popularności w kategorii tymczasowej pracy zagranicznej. Polacy wyjeżdżają, skuszeni wysokimi zarobkami, jednak by inwestycja się zwróciła, należy o to bardzo dobrze zadbać. W Norwegii trzeba umieć odmówić sobie zachcianek i rozrywek, by nie roztrwonić ciężko zarobionych pieniędzy. Aby znaleźć oferty pracy, można przeglądać ogłoszenia w Internecie lub pojechać bez przygotowania, licząc na szczęście. Z doświadczeń weteranów wyjazdowych wynika, że właśnie ten drugi sposób jest najszybszy i najbardziej dochodowy. Jednak niektórzy cenią bezpieczeństwo i wygodę ponad wszystko – w takich przypadkach z pomocą przychodzą usługi agencji pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *