Twoja praca cię nie satysfakcjonuje, podatki wykańczają, firma nie daje możliwości rozwoju, a zarobki są śmiesznie niskie. Co wtedy robisz? Wyjeżdżasz za granicę! Wchodząc na pierwszy z brzegu portal z ogłoszeniami o pracę (np. Szukam Pracy), pierwsze co się rzuca w oczy, to mnóstwo ofert typu „szukam pracy”. Miliony Polaków są niezadowolone ze swoich karier. Ostatnimi czasy niektórych regionów Polski wyjechało ponad 30% mieszkańców w wieku 18-44 lata. To zatrważające liczby, które powinny alarmować państwo. Dlaczego tak się dzieje? Czy warto wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu oferty pracy?

Z Polski wyjeżdżają głównie osoby młode – tylko 8% z grupy ludzi do 34 roku życia nie rozważa emigracji. Z kolei z badań Instytutu Millward Brown wynika, że tylko 17% dorosłych nie przegląda ogłoszeń pracy za granicą. Najwięcej naszych rodaków mieszka w Wielkiej Brytanii (650 tys.) i w Niemczech (560 tys.).

Przeglądając oferty pracy, kierują się różnymi pobudkami. Najczęstszym powodem wyjazdu jest oczywiście brak możliwości podjęcia pracy w Polsce. Mówi się, że mamy za wiele absolwentów szkół wyższych w stosunku do potrzeb rynku. Jest to prawda, lecz za kilka lat, gdy kolejne tysiące wyjadą „za chlebem”, a obecne pokolenie przejdzie na emerytury, to my będziemy ściągać pracowników do z zagranicy. Kolejnym powodem, dla którego Polacy przeglądają zagraniczne oferty pracy, jest rozczarowanie krajem. Panujący ustrój, władza, biurokracja mogą być powodami dla wyjazdów. Ile razy słyszy się zdanie: „W Niemczech funkcjonuje to lepiej”, albo: „W Norwegii rozwiązali to inaczej”. Jeszcze innym powodem jest chęć przeniknięcia innej kultury, zżycie się z nią i poznanie od podszewki. Wiele ludzi wyjeżdża z powodu języka – chcą się go lepiej nauczyć i mieć większe szanse na znalezienie lepszej pracy w Polsce.

Zobacz  Winobranie we Francji

Jeśli szukasz pracy za granicą, powinieneś dobrze się przygotować. Wiedza o kraju, do którego zmierzasz będzie nieoceniona, gdy przyjedziesz już na miejsce. Obyczaje i gospodarka to najważniejsze elementy, o których wiedzę należy zgłębić, planując dłuższy pobyt na emigracji. Przykładowo: w Stanach Zjednoczonych nie mamy gwarancji urlopu macierzyńskiego. Jest bardzo mało świąt i długich weekendów, co może być irytujące, bo w Polsce mamy ich przecież całkiem dużo. W Korei natomiast szybko wchodzi się w osobiste relacje ze współpracownikami lub nawet partnerami biznesowymi. Oficjalne spotkania często zmieniają się w mniej oficjalne i kończą w różnych ciekawych przybytkach. W Finlandii z kolei normalne jest to, że gdy osoba w średnim wieku traci pracę, po prostu się przekwalifikowuje i rozpoczyna karierę w innym zawodzie. To, co u nas byłoby dramatem, u nich jest naturalną koleją rzeczy.

Gdy szukamy pracy, ogłoszenia zatrudnienia na emigracji mogą wydawać się kuszące. Musimy jednak dokładnie sprawdzić przed wyjazdem jakie warunki nas czekają i czego możemy się spodziewać ze strony miejscowych. Szczególnie powinniśmy uważać na ogłoszenia pracy w krajach egzotycznych. Aby uniknąć szoku kulturowego, najlepiej wybrać jeden kraj, poczytać o nim opinie w Internecie i poszukać blogów, gdzie możemy znaleźć osobiste doświadczenia ludzi, którzy dotarli tam przed nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *