W poszukiwaniu lepszych warunków życia i zatrudnienia Polacy odważnie decydują się na wyjazdy za granicę. Wyższe wynagrodzenie, bardziej atrakcyjne świadczenia socjalne, możliwość rozwoju zawodowego to tylko kilka powodów, dla których polscy pracownicy rozglądają się za możliwością podjęcia zatrudnienia poza ojczyzną. Gdzie za granicą można łatwo znaleźć pracę? Sprawdzamy aktualną sytuację dla Polaków.

Polacy wyjeżdżają do pracy na zachód

Generalny trend w emigracji zarobkowej, jaki możemy obserwować od kilku lat to wyjazdy Polaków w poszukiwaniu lepszej pracy do zachodnich krajów Unii Europejskiej. Oferty pracy publikowane przez zagranicznych pracodawców i agencje pośrednictwa zatrudnienia są skierowane do osób ze zróżnicowanymi kwalifikacjami. Według Centrum Badania Opinii Społecznej nieco ponad 40% polskich emigrantów ma średnie wykształcenie, 24% to pracownicy z wykształceniem zawodowym, ale niemal 23% to ludzie z wykształceniem wyższym. Pokazuje to jasno, że emigracja zarobkowa nie dotyczy jedynie pracowników o najniższych kwalifikacjach, ale również specjaliści.

Praca w Niemczech, Holandii i w Belgii

Nasi zachodni sąsiedzi są jednym z najczęściej wybieranych kierunków, jeśli chodzi o wyjazdy zarobkowe. Bliskość terytorialna i często znajomość języka decydują o tym, że to właśnie oferty pracy z tego kraju interesują wielu Polaków. Właśnie przez to, że jest to nasz bezpośredni sąsiad, większość zarobkowych emigrantów nie wiąże z wyjazdem długoterminowych planów – zazwyczaj chcemy wyjechać, zarobić i wrócić do kraju. Warto dodać, że w ubiegłym roku Niemcy zanotowali jeden z najniższych wskaźników bezrobocia wśród krajów Unii Europejskiej.

Wolnych stanowisk nie brakuje też nieco dalej, w Holandii czy w Belgii. Bez wątpienia najwięcej rekrutacji dotyczy pracowników fizycznych, zatrudnienia na magazynie czy w halach produkcyjnych. Na takie stanowiska najczęściej nie wymagana jest znajomość lokalnego języka – wystarczy język angielski w stopniu podstawowym i niezbędne uprawnienia, na przykład do obsługi maszyn. Oferty pracy dotyczą też branży budownictwa, inżynierii, transportu i spedycji.

Zobacz  Praca pielęgniarki w Wielkiej Brytanii

Koniec emigracji na horyzoncie?

Jednak jeśli wierzyć analizom raportów przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, można przewidywać, że liczba Polaków, którzy już w III kwartale 2016 roku zdecydowanie rzadziej deklarowali gotowość do wyjazdu za pracą za granicę. Według badań GUS liczba ta zmalała o prawie jedną piątą w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Skąd taka zmiana nastawienia? Wpływ na to mogą mieć zarówno czynniki wewnętrzne, na czele z rosnącymi średnimi wynagrodzeniami w kraju i spadającym wskaźnikiem bezrobocia. Ale również sytuacja w Europie nie sprzyja emigracji zarobkowej – dwa główne kierunki obierane przez Polaków, czyli Wielka Brytania i Niemcy stały się o wiele mniej atrakcyjne. Za naszą zachodnią granicą negatywnie wpływ na to ma napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu, natomiast wyjazd na Wyspy Brytyjskie jest obecnie o wiele bardziej ryzykowny, głównie z uwagi na Brexit i niepewną przyszłość warunków zatrudnienia dla przyjezdnych.


Zobacz także: oferty pracy w Łodzi – aktualne ogłoszenia z wielu branży.


szukam pracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *