Dlaczego wyjeżdżamy za granicę?

Według danych GUS w 2014 roku za granicą przebywało ok 7 mln. Polaków. To ogromna liczba, która wciąż rośnie. Zazwyczaj powody wyjazdu związane są z pracą, choć nie zawsze. Dlaczego się na to decydujemy? Czy nasze rodzime oferty pracy są niewystarczające?

Boston Consulting Group przeprowadził badania na 200 tys. respondentów z całego świata. Stwierdzono, że wcale nie lepsze zarobki są głównym powodem migracji, a chęć poszerzenia doświadczeń osobistych i zdobycie doświadczenia zawodowego (65% ankietowanych). Czy podobne pobudki mogą kierować naszymi rodakami? Z całą pewnością tak. Wielu z nas nie może sobie pozwolić na realizację marzeń w ojczystym kraju, ponieważ nie mają ku temu odpowiednich warunków. Duże, nowoczesne firmy przyciągają naszych najzdolniejszych naukowców, inżynierów i badaczy. W Polsce często brakuje inwestorów, którzy chcieliby rozwijać rodzimy przemysł. Również polski system temu nie sprzyja. Wysokie podatki to jedna z rzeczy, która zabija innowacyjność.

Podatki to kolejna rzecz, która zniechęca Polaków do poszukiwania oferty pracy w kraju. Ogromne liczby, które zabierane nam są przez państwo, dają poczucie bezsensowności naszej pracy. Dlatego wielu ludzi, którzy wyjeżdżają za granicę, robią to w ramach buntu przeciwko systemowi. Mieszkając w kraju, w którym podatki są niższe, mają poczucie, że prawie wszystkie pieniądze, które wydaje na nich pracodawca, trafiają do ich kieszeni.

Wysoki standard życia to również jeden z powodów, dla którego decydujemy się na wyjazd. Na takim samym stanowisku, co w Polsce, za granicą możemy uzyskać znacznie wyższe zarobki. Ponadto cały system funkcjonowania różnych instytucji jest bardziej przychylny człowiekowi. Biurokracja jest zminimalizowana, a system medyczny bardziej sprawny. Dla niektórych jest to bardzo ważny element życia.

Pewni ludzie decydują się na wyjazd niekoniecznie z powodu kariery. Często pobudką jest chęć

Zobacz  Czy warto zastrzec logo?
nauczenia się nowego języka – a wiadomo, że najlepiej uczymy się od native speakerów. Niektórzy planują wyjazd na rok lub kilka lat, tylko po to, by przebywać w międzynarodowym środowisku. Czasem powodem jest też fascynacja innym krajem i jego kulturą. Pasjonaci nie poprzestają na filmach i książkach dotyczących zagranicy, a wyjeżdżają, by poznać ją z bliska.

Jak widzimy, poszukiwanie lepszej pracy nie zawsze jest głównym powodem wyjazdu za granicę. Jednak bardzo często jest to powiązane z karierą lub lepszymi zarobkami. W Polsce nie brakuje miejsc pracy, ale nie każde oferuje takie szanse rozwoju, jak oferty pracy za granicą.


Zawsze można też spróbować swojego szczęścia w kraju, na przykład przeglądając oferty pracy w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *